Україна наразі стоїть на шляху якісних змін. Курс на децентралізацію, про який сьогодні так багато говорять, торкнеться й бібліотечної системи.
Зокрема, перед новоутвореними об'єднаними громадами гостро постане питання утримання книгозбірень. Тож наповнення їхньої роботи новим змістом, надання додаткових послуг виходить на передній план.
На переорієнтацію роботи сільських бібліотек у такому напрямі спрямована реалізація проекту «Ресурсні центри на базі сільських бібліотек - «Острів Надії» громади та місцевої влади для реалізації місцевих ініціатив», який реалізовує громадська організація «Агенція розвитку громад Богородчанського району... Ініціативу реалізують у рамках проекту «Українська регіональна платформа громадських ініціатив», який виконує БФ «Центр громадських ініціатив» (м. Перечин) у партнерстві з ГО «Жіночі перспективи» (м. Львів) за фінансової підтримки Європейського Союзу.
Партнерами проекту виступають: Богородчанська районна рада, відділ культури, національностей та релігій Богородчанської райдержадміністрації, програма «Бібліоміст», Івано-Франківське регіональне відділення Всеукраїнської асоціації сільських та селищних рад, Старобогородчанська об'єднана територіальна громада (Старобогородчанська та Нивочинська сільські ради). Яблунська, Підгірська, Горохолинська сільські ради та Солотвинська селищна рада.
Метою цього проекту є створення належних умов для сталого розвитку сільських громад в умовах проведення децентралізації в Україні за допомогою створення ресурсних центрів на базі сільських бібліотек.
Результати проекту - понад 60 осіб набули умінь та навичок щодо написання проектів та основ фандрайзингу, 24 особи ознайомились з досвідом щодо реалізації місцевих ініціатив комунальним підприємством «Агенція місцевого розвитку Виноградівщини» Закарпатської області та успішною практикою участі Виноградівської районної бібліотеки у різноманітних проектах та конкурсах з метою покращення діяльності бібліотек та ширшого залучення жителів краю до відвідування бібліотек, а також з діяльністю асоціації органів місцевого самоврядування «Єврорегіон Карпати-Україна» м. Львова і Жовквівської міської ради щодо реалізації проектів транскордонної співпраці та з енергоефективності.
Крім цього, дві місцеві ради - Старобогородчанська об'єднана територіальна громада та Підгірська сільська рада - затвердили положення щодо реалізації місцевих ініціатив з метою ширшого залучення громадян до життя в громаді. 13 мікропроектів було підготовлено учасниками навчань, а три мікрокропроекти (дитячий майданчик в с. Підгір'ї, ремонт світлиці Нивочинського сільського клубу та облаштування котельні Старобогородчанської АЗПСМ) - за фінансової підтримки місцевих рад - були реалізовані в рамках проекту. Крім цього, п'ять ініціатив у Солотвинській селищній раді реалізують після завершення проекту. Необхідно відзначити, що Яблунська сільська рада підготувала проект щодо завершення будівництва дитячого дошкільного закладу на конкурс проектів і програм, які можуть реалізовуватись за рахунок коштів Державного фонду регіонального розвитку.
Необхідно відзначити, що Українська бібліотечна асоціація підтверджує бачення місії та ролі бібліотек як центрів підтримки розвитку громади і безплатного забезпечення інформаційних потреб усіх без винятку соціальних верств суспільства. Сподіваємось, що успішний досвід цього проекту буде поширено на інші райони області для нового поштовху розвитку сільських бібліотек.
Тарас РАШКЕВИЧ