28 листопада в читальному залі відбулася презентація 1 і 2 частини книжки «Монах ОУН», біографії ідеолога ОУН Степана Ленкавського, авторства відомого історика, доктора політичних наук, голови Івано-Франківської обласної ради Олександра Сича.
Степан Ленкавський – співзасновник, чільний авторитетний діяч та ідеолог ОУН, автор Декалогу українського націоналіста, близький співробітник та заступник і наступник Степана Бандери на чолі ОУН-б після його вбивства, талановитий публіцист, глибокий аналітик, незреалізований в умовах підпільної національно-визвольної боротьби філософ, редактор багатьох фундаментальних праць і видань.
Частина перша життєпису Степана Ленкавського «В краю» відображає його родовід, життєвий шлях та політичну діяльність у молодіжних націоналістичних організаціях, що передували ОУН, участь в установчому Конґресі Українських Націоналістів, активну участь у розбудові структури ОУН на Західній Україні, ув’язнення в польських та нацистських тюрмах і концтаборі смерті Авшвіц.
Друга частина життєпису Степана Ленкавського відображає його життєву адаптацію до умов еміграційного життя та діяльність у рамках Закордонних Частин ОУН протягом 1945–1954 рр. Це складний період їхнього організаційного становлення у післявоєнній Європі, налагодження регулярного зв’язку із національно-визвольним підпіллям в Україні, розбудови структур на Американському континенті та в Австралії. Він пов’язаний із перипетіями внутрішнього конфлікту, посиленого провокаціями совєтських спецслужб, що врешті привело до чергового розколу. Й на тлі цих подій – Степан Ленкавський: авторитетний, мудрий, розсудливий, компромісний і принциповий.
Усіх присутніх зацікавила неординарна назва розлогого дослідження, яку доволі аргументовано і лаконічно прокоментував Олександр Сич, міркуючи, що «Степан Ленкавський – несправедливо затінена постать в історії націоналістичного руху. Його по-різному називали: і сумління організації, і професор. Але одним з найзначніших таких означень – монах організації. Він, без перебільшення, не мав нічого свого, ані хати, ані статків, ані сім'ї. Всім для нього було ОУН». І Степан Ленкавський до останку віддав себе їй, а через неї – віддав своє життя Україні».
У своєму виступі Олександр Сич зазначив, що над дослідженням життєпису чільного діяча ОУН-б Степана Ленкавського працював 25 років. Робота над виданням була дуже напружена, особливо над 2 частиною, адже ця частина історії ОУН закордонного періоду абсолютно не описана. Але, як ретельний дослідник, він вважав, що Степана Ленкавського необхідно зобразити тільки на фоні історії ОУН. І якщо з праць наших істориків можна дізнатися більше про діяльність ОУН в Україні під час і після війни, то як організація діяла за кордоном відомостей практично немає. А це величезний шмат історії.
Автор видання пригадав, що коли вперше почав аналізувати постать Ленкавського, то був вражений, що є тільки окремі згадки чи статті, які стосуються закордонних частин ОУН, але системного викладу їхньої історії досі немає.
«Як можна подати постать Ленкавського на тлі історії закордонних частин, якщо її немає? Отже треба змальовувати каркас історії, щоб на ньому показати особистість Степана Ленкавського», – зауважив науковець.
Доєдналися до змістовного діалогу та поділилися своїми враженнями і міркуваннями про презентовані видання Сергій Адамович, доктор історичних наук, професор, Ігор Дебенко, директор ГО «Інститут наукових студій націоналізму», директор обласного телебачення «Галичина», депутат обласної ради, Василь Іваночко, директор івано-франківського видавництва «Лілея-НВ», яке й надрукувало презентовані книжки, Михайло Головчук, депутат обласної ради.
Усі вони відзначали, що видання, які представляють ґрунтовні наукові студії історії ОУН та роль у ній Степана Ленкавського, написані якісно, цікаво і легкі для читання. Щиро дякували Олександру Сичу за натхненну працю з вивчення історії ОУН та її провідників, побажали й надалі продовжувати свої дослідження.
Презентація книжки відбулася в щирій і невимушеній атмосфері.
Охочі мали можливість поспілкуватися з автором, придбати видання з автографом.
Сердечно дякуємо п. Олександру Сичу за подаровані книжки для читачів бібліотеки.
Презентацію книжок Олександра Сича від Інституту Наукових Студій Націоналізму можна переглянути на сторінці Публічна бібліотека ім. М.Яцківа Богородчанської селищної ради у Facebook.
Всі зображення до публікації ПРЕЗЕНТАЦІЯ 1 і 2 частин КНИЖКИ "МОНАХ ОУН" ОЛЕКСАНДРА СИЧА